League of Legends Meta Nedir?

League of Legends Meta Nedir?

League of Legends ve diğer benzeri online oyunlar için meta büyük bir önem arz etmektedir. Birçok şampiyonun, birbirleriyle uyumunun, eşyaların güçlenmesi ve bazı şampiyonlar ile bazı eşyaların bir araya geldiğinde güç patlaması yaşanmasına meta denir. Meta, günümüzde en popüler MOBA oyunu olan League of Legends için ayrı bir öneme sahiptir. Sizler için hazırlamış olduğumuz League of Legends meta nedir? rehberimiz ile gelin konuyu biraz daha inceleyelim.

League of Legends Meta Nedir?

League of Legends’ta yüzü geçkin şampiyon ve onlarca eşya bulunmaktadır. Bu şampiyonlara gelen yenilikler, değişimler ya da yeni çıkan şampiyonlar meta’yı büyük oranda etkilemektedir. Meta‘yı küçük oranda etkileyenler ise eşyalara gelen güçlendirmelerdir. Ancak bazı gelen eşya güncellemeleri ile meta tamamen değişebilir. Örnek vermek gerecek olursak, son zamanlarda oyunlara İlahsindiren’i bol bol gördük. Ezreal ile beraber uyumu ve hasar yüksekliğine de tanık olduk. Bir w ve ardından gelen e + q ile hangimiz tek yemedik ki? İlahsindiren’in aşırı güçlenmesi bir metadır. Haliyle bununla birlikte birçok karakter de metaya tekrar girdi. Yeni gelen rünler ve eşyalar ile uyum yakalayamayan Ezreal, son zamanların en çok oyun kazanan nişancısı olmayı başardı. Eh bu başarıyı Riot görmüş olacak ki, her zaman yaptığı gibi Ezreal’a bir darbe daha indirdi ve İlahsindiren zayıflatıldı.

LOL Meta Neden ve Nasıl Değişir?

League of Legends gibi oyunlarda metanın değişmesinin en temel sebebi, yeni bir şampiyon çıkması ya da eskiyen şampiyonların tekrar oyuncular tarafından kullanılmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca her gün Ezreal, Katarina ve benzeri güçlü şampiyonları görmek ya da oynamak, bir yerden sonra oyunları tekrara sokacak ve kitleyi kendinden uzaklaştıracaktır. Bu yüzden yapımcı şirketler, metayı değiştirmek için ufak zayıflatmalara ya da güçlendirmelere hatta rework dediğimiz baştan tasarımlara gitmektedir.


Meta değişimleri genel olarak yama notların ile meydana gelir. Önemli bir sorunda ise ara güncelleme yapılarak, metada tekrar ufak bir şekilde değiştirilir. Oyunda daha başarılı olmak için ise metada yer alan şampiyonları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bunun için profesyonel oyuncuları takip edebilir ya da istatistik siteleri üzerinden en çok kazanan şampiyonları oynayabilirsiniz.


League of Legends meta nedir? rehberimiz ile metanın önemini sizler için anlattık. Son olarak metanın en az oyunu iyi oynamanız kadar önemli olduğunu söylemek ve bol zaferler dilemek istiyorum. LOL (League of legends) oyun rehberleri ile ilgili daha fazla ilgili içerik gelmesini istiyorsanız, yorum atabilir ve fikrinizi belirtebilirsiniz.