City Bus Manager İncelemesi

City Bus Manager İncelemesi

City Bus Manager, simülasyon oyunu sevenler için oldukça güzel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. PeDePe GbR tarafından geliştirilen ve Aerosoft GmbH tarafından yayınlanan oyun yönetim ve simülasyon türünü harmanlayıp karşımıza çıkartıyor.

Kendi otobüs firmanızı kuracağınız oyunda küçük mekanikleri kullanarak güzelce hatlar oluşturacak ve bulunduğunuz bölgeye ulaşım altyapısını kurmaya başlayacaksınız. İçerisinde kendi ekonomisi dahil birçok özelliği barındıran bu oyunu sizler için detaylıca incelemek istiyoruz.

City Bus Manager

Yapımcı: PeDePe GbR
Yayıncı: Aerosoft GmbH
Çıkış Tarihi: 10 Kasım 2022
Steam: https://store.steampowered.com/app/1364210/City_Bus_Manager/

City Bus Manager oyununa ilk giriş yaptığımız zaman bizi sade ve güzel bir arayüz karşılıyor. Oyunu ilk açtığım zaman oyun dili Almanca olarak karşıma çıktı. Aynı durum sizde de geçerli olursa ayarlardan İngilizceye alabilirsiniz. Oyuna başla dedikten sonra bizden harita ve zorluk seçmemizi isteyen bir pencere karşımıza çıkıyor. Harita kısmında yaşadığınız ülkeyi, bölgeyi ve mahalleyi seçebilirsiniz. Eğer seçeneklerde bulamıyorsanız harita indir kısmından istediğiniz bölgeye ait veriyi indirebilirsiniz.

Ben yaşadığım şehri seçtiğim zaman yüklenen harita pek tatmin etmemişti. Bu yüzden İngiltere, Fransa, Almanya vb. büyük ve teknolojik anlamda gelişmiş ülkeleri seçtim. Onların haritaları daha kapsamlı. Elbette bu yaşadığınız yere göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ülkemiz şartlarında güzel bir harita tasarımı bulmak çok zor olacaktır.

Grafikler

Yönetim türündeki simülasyon oyunlarında çok fazla beklentiye girmemek önemlidir. Fakat bu oyunun kullandığı renk paletleri ile hoş grafikler bizleri karşılıyor. Benzer bir oyun olmadığı için karşılaştırma yapamayacağım. Fakat renkli anime grafikleri seviyorsanız City Bus Manager grafik konusunda sizleri tatmin edecektir.

City Bus Manager Grafikler
City Bus Manager Grafikler

Oyuna tasarım olarak baktığımız zamansa zaten belli bir konsept üzerinden yapıldığı için olabilecek en iyi grafiklerin eklendiğini düşünüyoruz. Bu yüzden grafik puanımız 95/100.

Sesler

Açıkçası oyun müzikleri konusunda şaşırdığımı söyleyebilirim. Genellikle bu tarz oyunlara koyulan rastgele oyun müzikleri yüzünden kulağım kanar ve ayarlardan sesleri kapatmak zorunda kalırdım. Fakat bu oyunda durum tam olarak öyle değil. Oyuna eklenen müzikler gerçekten çok iyi ve simülasyon oyunu fokuslanma durumuna yardımcı oluyorlar.

Tüm bunları hesapladığımız zaman böyle bir oyunda bu kadar iyi müzikler ve sesler için puanımız 100/100

Oynanış

Yeni oyun kurduğumuz menüden bahsetmiştim sizlere. O kısımda seçtiğiniz harita ve şirket ismi sonrası oyun başlıyor ve karşımıza görevler çıkıyor. Bu görevlerin öğretici olduğunu sanırım anlamışsınızdır. Benim için bu tarz mikro yönetim oyunlarında görevler oldukça önemlidir. Neyi nasıl yapacağımı veya neyi nereden yapacağımı anlamama fazlasıyla yardımcı olurlar. Bu yüzden normal oyun moduna görev ile başlamak fazlasıyla hoşuma gitti diyebilirim.

City Bus Manager Oynanış
City Bus Manager Oynanış

Oyuna normal zorlukta başladığım zaman başlangıç parası olarak 200.000 € verdi. Bu para ilk kurulum için fazlasıyla yeterli oldu. Kontrolleri gayet basit olmakla beraber ortalama 1 saatlik bir süre içerisinde oyunda “hııımmm bu böyle, şu böyle” moduna giriyor 2.saatin sonunda ise oyundaki yönetim mantığını tamamen ezberliyorsunuz.

Açıkçası kamera kontrolleri konusunda birazcık puan kırmak zorunda kalacağım. Serbest kamera yapılmaya çalışılmış olsa bile çok daha detaylı olabilirdi. Çünkü bu tarz oyunlarda vakit geçirdikten sonra detaylara bakmak isteyebiliyorsunuz. Bu yüzden oynanış konusunda City Bus Manager için 85/100 puan veriyoruz.

Optimizasyon

Mikro yönetim oyunlarında en önemli unsurlardan bir tanesi optimizasyondur. Bazen çok hızlı açılan bir oyun zamanla çok fazla kasmaya ve takılmaya başlar. Biz City Bus Manager oyununu toplamda 6 saate yakın oynadık ve herhangi bir problem ile karşılaşmadık. Oyunun ilk yükleme süresi ve harita kısmından az puan kıracağız fakat optimizasyon konusunda puanımız 90/100 olacak.

Dil Desteği

Oyunun puanını düşürmemek için inceleme barına dil desteği puanını dahil etmedik. Fakat Oyuncu Konseyi olarak oyunlarda Türkçe dil desteği bulunmasını ne kadar önemsediğimiz takipçilerimiz tarafından fazlasıyla biliniyor. 2023 yılındayken ve çevirileri hayran siteleri ücretsiz yapabiliyorken bu oyunda dil desteği olmaması açıkçası üzdü.

Dünya üzerinde Türk oyuncu topluluğunun büyük bir kitlesi mevcut. Ama bu kitleye özel kendi dillerini getirmemek üzücü. Umuyoruz ki gelecek güncellemelerde oyuna Türkçe dil desteği eklenir.

Fiyat

Yapılan son kur güncellemesiyle beraber Türkiye için fiyatlar tüm platformlarda artışa devam ediyor. Yapımcılar veya yayıncılar ülkenin durumundan çok haberdar olmadığı için sadece veri tabanında bulunan kur ile fiyat hesaplayıp oyun fiyatını o şekilde belirliyorlar.

City Bus Manager Fiyat
City Bus Manager Fiyat

Açıkçası yönetim kategorisinde bulunan oyunların fiyatları Türkiye’ye özel olmalı diye düşünüyoruz. Çünkü normal satış fiyatı 280 ₺ olan oyun indirim dönemi harici birçok insan tarafından satın alınamaz.

City Bus Manager oyununu Steam indirimlerinde yakalarsanız uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Güzel bir mikro yönetime sahip oyun tatlı grafikleri ve sesleri ile karşımıza çıkarken incelememizin sonuna geldik. Eğer daha fazla oyun incelemeleri görmek istiyorsanız ilgili kategoriye göz atabilir, oyun rehberleri için sitemizden faydalanabilirsiniz.

8.4Keyifli!
Grafikler
9.5
Sesler
10
Oynanış
8.5
Optimizasyon
9
Fiyat
5
Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

IXION incelemesi
Oyun İncelemeleri

IXION İncelemesi

Son zamanlarda güzel bir şehir kurma ve strateji türünü bir arada kapsayan yeni bir oyunla karşılaştınız mı? IXION oldukça güzel, sizde farklı bir tat bırakan ve alanında yapılmış gerçekten başarılı
Oxygen İncelemesi
Oyun İncelemeleri

Oxygen İncelemesi

Oxygen incelemesi yaptığımız bu içeriğimizde oyunun tüm iyi ve kötü taraflarına değinmeye çalışacağız. Hayatta kalma ve şehir kurma kategorisinde yer alan Oxygen oyunu Turquoise Revival Games tarafından geliştirildi. Bir doğal

Kaydır Gelsin!

Knight Online Etkinlik Saatleri 2023

Knight Online Etkinlik Saatleri 2024

MMORPG denildiği zaman akıllara ilk gelen oyunlardan birisi de Knight Online'dır. En sıkı dostlukların kurulduğu ve en çetin savaşların döndüğü Knight Online, günümüzde de birçok oyuncu tarafından sevilerek oynanmaktadır. Oyuncular
WWE 2K23 Gamepad Sorunu Çözümü

WWE 2K23 Gamepad Sorunu Nasıl Çözülür?

WWE oyun serisinin son oyunu WWE 2K23 sonunda Steam platformunda çıkış yaptı. WWE şovlarını seven oyuncular sevdikleri dövüşçülerle mücadele edebiliyor. WWE 2K23, genel hatlarıyla sorunsuz bir oyun deneyimi sunsa da
Lol Adc Heroları

LOL ADC Heroları

League of Legends içerisinde şu anda toplamda 158 hero yer almaktadır. Her ay yapılan güncellemelerle Lol Adc heroları sayısı sürekli olarak yükseliyor. Oyun bu şekilde sürekli olarak güncel tutuluyor. Oyunda
Dark-Souls-3-En-Iyi-Yuzukler

Dark Souls 3 En İyi Yüzükler

Dark Souls 3 içerisinde karakterinizin gücü giydiği ekipmanıyla doğru orantılı. Güçlü bir karakter yaratabilmek için doğru ekipmanları seçmeniz gerekiyor. Oyunda birçok zırh, silah, kalkan ve yüzük seçeneği bulunuyor. Yüzükler karaktere
Valorant Deadlock Yetenekleri ve Hikayesi

Valorant Deadlock Yetenekleri ve Hikayesi

Valorant oyuncularının birçoğu yeni ajan heyecanı ile yanıp tutuşuyor. Valorant Deadlock ajanı kendine has yetenekleri ile oyuncuların beğenisini kazandı. Paylaşılan tanıtım videosunda Deadlock hikayesi çok iyi bir şekilde anlatılmış. Bu
age-of-empires-4-delhi-sultanligi-rehberi

Age of Empires 4 Delhi Sultanlığı Rehberi

Delhi Sultanlığı, Age Of Empires 4 oyunu içerisindeki askeri anlamda en efektif medeniyetlerden bir tanesi. Savaş filleri ve çok yönlü piyadeleriyle bilinen Delhi Sultanlığı savaş alanında oldukça korkulan bir medeniyettir.
Discord Hareketli PP GIF Nasıl Yapılır?

Discord Hareketli PP Nasıl Yapılır?

Discord, son dönemlerin en popüler ücretsiz sesli konuşma programı olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar Discord hesaplarını diledikleri gibi özelleştirebiliyor. Yeni güncellemelerle birlikte hesaplarını çok daha fazla özelleştirebilen oyuncuların çoğu Discord hareketli pp
Steam Idle Master Nedir?

Steam Idle Master Nedir? Ban Sebebi Mi?

Steam üzerinden satın aldığınız oyunları oynadıkça oyun içeriğinden oluşan kartları elde edebiliyorsunuz. Oyun kartları ile kendinize özel kolleksiyonlar oluşturabilir veya onları satıp yeni oyunlar alabilirsiniz. Kartları toplatabileceğiniz Idle Master gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir