Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Kesin Çözümü

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Windows 11 veya Windows 10 yükledikten sonra bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ile karşılaşırsanız sizler için paylaşacağımız çözüm önerilerini uygulayarak bütün sesleri duyabilirsiniz. Bazı durumlarda yeni bir işletim sistemi kurduktan veya işletim sistemini yükselttikten sonra bazı masaüstü sesleri duyulamayabilir. Bu tarz durumlar genellikle yazılımsal olarak çözülebilir. Ancak sorun bilgisayar donanımında ise bunu çözmek biraz zorlaşabilir. Eğer donanımsal olarak sorun yoksa içeriğimizde yer vereceğimiz önerileri deneyebilirsiniz.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür? | %100 Çözüm

Kullanıcıların birçoğu Windows 10 işletim sisteminde ses problemleri ile karşılaşıyor. Son dönemlerde ise Windows 11 ses gelmiyor sorunu ile karşılaşan kullanıcıların sayısı artış gösterdi. Bilgisayardan ses gelmeme sorunu genellikle doğru yüklenmeyen sürücülerden veya tam olarak yerine oturtulmamış kulaklık girişinden kaynaklanabilir. Win 11 işletim sisteminde yaşanan genel ses sorunlarını birkaç basit yöntem kullanarak çözebilirsiniz. Aşağıdaki çözüm önerilerini uyguladığınız zaman sorun ortadan kalkacaktır.

Seslerin Açık Olduğundan Emin Olun

windows 11 ses gelmiyor sorunu

Bilgisyardan ses gelmiyor ise bunun nedeni yanlışlıkla sesleri kapatmış olmanızdır. Ses düzeyini kontrol etmek için görev çubuğunun sağ alt tarafında bulunan hoparlör ikonuna sol tıklayın. Açılan ufak pencerede ses %0 olarak görünüyorsa bilgisayardan ses gelmeyecektir. Burada ses çubuğunu sağ tarafa kaydırarak sesleri tekrardan duyabilirsiniz.

Ses Sürücüsünü Güncelleyin

Yüklü olan ses sürücüleri güncel değil ise bilgisayardan ses gelmiyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Ses sürücülerini en güncel versiyona yükselterek ses sorununu çözebilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda kullanılan ses kartını biliyorsanız doğrudan web sitesi üzerinden güncel sürücüleri indirebilir ve kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise aygıt yöneticisinden “Ses, video ve oyun denetleyicileri” sekmesinden bütün ses aygıtlarını tek tek güncellemektir.

pc ses gelmeme sorunu cozumu

Aygıt yöneticisinde güncellemek istediğiniz ses aygıtına sağ tıklayıp özellikler sekmesini açın. Özellikler penceresinde ” Sürücü ” sekmesine tıklayın ve “Sürücüyü Güncelleştir” butonuna tıklayın. Son olarak açılan pencereden “Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayın. Sisteminizde kurulu olan sürücünün güncel versiyonu bulunduğunda indirme ve yükleme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Kulaklık Kablosunun Girişlerini Kontrol Edin

Bilgisayardan ses gelmiyor sorunu yaşıyorsanız ve çözüm olarak bütün önerilerimizi denemenize rağmen sorun devam ediyorsa donanımları kontrol edebilirsiniz. İlk olarak kullandığınız kulaklığın girişlerini kontrol edin. Jak’ların doğru yerlere takıldığından emin olun. Eğer USB ile bağlanan kulaklığa sahipseniz kulaklığı farklı bir USB slotuna takmayı deneyebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda bilgisayardan ses gelmiyor sorunu çözüm önerilerine yer verdik. İçeriğimizdeki çözüm önerileri haricinde sizin bildiğinzi yöntemler varsa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Daha fazla teknoloji içeriği için ilgili kategoriye göz atabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir