Age of Empires 4 Micro Rehberi

age-of-empires-4-mikro-rehberi

Age of Empires 4, gerçek zamanlı bir strateji oyunudur ve gerçek zamanlı savaşlardaki taktikleriniz ve hareketleriniz savaşın sonucunu belirler. Büyük bir orduya sahip olmak kesin zaferi garantilemez. Hangi birimlerin hangi birimlere karşı güçlü olduğuna dair küçük bir bilgi bile size sayısal dezavantajda olsanız da zaferi getirebilir. Oyun içerisinde sadece askeri ordu sayılarından çok daha fazlası yer almakta. Saldırı hızı, pozisyon, hareket hızı, birimlerin mikro ayarlaması gibi bilgiler yeni başlayan bir oyuncu ile tecrübeli bir oyuncuyu ayıran detaylardır. Sizler için hazırladığımız Age of Empires 4 Micro rehberi sizlere bu konsept hakkında bilgiler verecek.

Age of Empires 4 Micro Rehberi

Öncelikle genel anlamda Micro kelimesinin bu oyun türü için ne anlama geldiğinden bahsedelim. Gerçek zamanlı strateji oyunlarında “Micro” oyuncunun birimlerin normalde otomatik olarak yapacağı hareketlerden farklı bir hareket yaptırması anlamına gelmektedir. Basit bir örnekle askerlerinizin yarısını seçip farklı bir hedefe odaklamanız Micro’ dur. Bu terim genellikle savaş anları içerisinde kullanılır. Düzinelerce askerlerin bulunduğu savaşlarda bile askerlerinizin farklı bir eylem gerçekleştirmesini sağlamanız Micro’ dur. Şimdi de savaşlarda kullanabileceğiniz Micro taktiklerinden bahsedelim.

  • Focus Fire: Bu yöntem birimlerinizi kontrol etmenin en basit ve en efektif yollarından birisidir. Düşman birimleriyle savaşırken size en çok sıkıntı çıkaran birimlere odaklanmanız savaşı kazanmanın yollarından birisi olabilir. Örneğin atlı birimleriniz ile rakibinizin topçularını yok etmeniz öncü birliklerinizi hayatta tutarak savaşı kazandırabilir. Birimlerinizin bir kısmını seçerek, örneğin mızraklı askerleriniz ile rakibinizin atlılarını tutarken okçularınız ile rakibin mızraklılarına saldırmak savaşı kazandırır. Bu basitçe Micro uygulamak istediğiniz birimleri seçerek A tuşuna bastıktan sonra ortadan kaldırmak istediğiniz rakip birimlerini seçerek uygulanabilir. Bu ayrıca birimlerinizin hasarı bölerek savaşmasını da engeller. Tek bir birime daha yüksek hasar verirler.
  • Kiting: Bu yöntem MOBA türünde oyun oynayan oyuncuların aşina olduğu bir yöntemdir. Basitçe menzilli birimleriniz ile bir saldırı yaptıktan sonra rakibin vuramayacağı bir pozisyona kaçıp tekrar saldırı yapmayı içerir. Böylece rakibi yaklaştırmadan saldırı yapmaya devam edersiniz. Bu taktik özellikle “İngiltere Uzunyaylı Rush Taktiği” ile birleştirildiğinde oldukça güzel iş yapar. Gerçekleştirmek için menzilli birimlerinizi seçtikten sonra saldırı için tıklayıp, daha sonrasında geri bir konuma tıklayıp tekrar saldırmalısınız. Ritmi tutturduğunuz takdirde yöntemi gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Formasyonlar: Age of Empires 4 içerisinde oyunda hali hazırda ayarlanmış formasyonlar bulunmakta. Gerçekleştirmek istediğiniz eyleme göre oldukça yararlı olabiliyorlar. Örneğin, mızraklı birimlerle bir çizgi formasyonu ayarlayarak okçularınızı koruyabilir, rakibe hücum eden atlı birimlerinizle üçgen formasyonu yaparak rakiplerinizi parçalayabilirsiniz. Rakiplerinizin toplu hasar yemesini engellemek için dağınık formasyonu seçerek ayrılmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Kısayollar ve Gruplar: Oyunda CRTL tuşu ile bir numaraya basmak daha sonra aynı kombinasyon ile kullanabileceğiniz bir grup oluşturur. Örneğin CTRL+1 tuşu ile mızraklılarınızı seçerek daha sonrasında 1 tuşuna bastığınızda mızraklıları otomatik olarak seçebilirsiniz. Bu durum savaşlarda birimlerinizi seçme işini oldukça kolaylaştırır ve böylece burada bahsettiğimiz taktikleri gerçekleştirmek daha kolay olur. Örneğin tüm ordunuzu 1 tuşuna ve okçularınızı 2 tuşuna ayarlayarak diğer birimlerinizi oynatmadan okçularınızı pozisyonlarını değiştirebilirsiniz.

Age of Empires 4 Micro rehberi içerisindeki taktikleri öğrenmek ve geliştirmek zaman ve pratikle gerçekleşir. Pratikle bu taktikleri stratejilerinizle birleştirecek ve oyunlarınızı kazanacaksınız. Daha fazla rehber için sitemizi sık sık ziyaret edin.