Oyun Rehberleri

Valorant Karakterleri ve Yetenekleri Nelerdir? İşte Tam Rehber!

Valorant Karakterleri

Valorant, günümüzde oynanan en popüler FPS oyunlarından birisi oldu. Oynanış, içerik ve sürekli olarak eklenen yeni karakterler sayesinde oyuncuların oyuna olan ilgisi her geçen gün artmaya devam ediyor. Belirli aralıklarla eklenen yeni Valorant karakterleri ve yetenekleri bazı oyuncuların kafasını karıştırabiliyor.

Bu rehber içeriğimizde oyunda yer alan karakterleri ve yetenekleri görselleriyle birlikte sizlere sunacağız. Böylelikle kafa karışıklığınız ortadan kalkacaktır.

Valorant Karakterleri ve Yetenekleri

Riot Games’in geliştirdiği Valorant için yayınlanan güncellemeler ile oyun sürekli yenileniyor. Güncellemelerle beraber bazı dengelemeler ve iyileştirmeler yapılarak oyun çok daha oynanabilir bir hale getiriliyor.

Bazı durumlarda ise Valorant karakterleri yeteneklerine kadar değişikliklere maruz kalabiliyor. Bu değişikliklerden sonra Valorant karakterleri sanki sıfırdan eklenmiş gibi oluyor. Aşağıda yer alan Valorant karakterleri ve yetenekleri oyunun güncel haliyle uyumlu olarak hazırlanmıştır.

Jett

Valorant karakterleri içinde en iyi düellocu karakter olabilir. Hem kaçış mekanikleri hem de savaşı başlatabilme yeteneklerine sahip olması onu muhteşem bir karakter haline getiriyor. Jett karakteri hemen hemen bütün rekabetçi oyunlarda karşınıza gelebileceği için özelliklerini bilmek çok önemlidir.

 • Q- Hafifle: Kullanıldığı anda Jett havaya doğru sıçrar.
 • E- Rüzgar Gibi: Jett karakterini hareket ettiğiniz yöne doğru fırlatır. Durduğunuz zaman kullanırsanız karakter ileri atılır.
 • C- Duman Bulutu: İmlecin olduğu yöne doğru sis topu gönderir. Sis topunu yönetmek istiyorsanız skille basılı tutabilirsiniz.
 • X- Keskin Fırtına: Her kill aldığınız zaman stacklenen bir yetenektir. Karakterin ultisi olan bu yetenek kafadan vuruşlarda tek atmaktadır.

Breach

Ortalığı karıştırma ve görüş kısıtlamak isteyen oyuncular tarafından en çok tercih edilen karakterdir. Yetenekleri doğru kullanıldığı zaman dikkatsiz rakip oyuncularını saf dışı bırakma konusunda oldukça etkilidir.

 • Q- Gözkamaştıran: Bu yeteneği bir duvarın köşesine doğru kullandığınız zaman arkasında duran ve o yöne bakan oyuncuları kör eder.
 • E- Fay Hattı: Kullanıldıktan bir müddet sonra, kullanıldığı yöne doğru belirli bir mesafe boyunca sarsıntı yaratır. Bu sarsıntıya maruz kalan oyuncuların vuruşları yavaşlar. Skille basılı tutarak sarsıntının menzilini arttırabilirsiniz.
 • C- Artçı Sarsıntı: Duvarın arkasına vurabilen bir yetenektir. Bu yeteneğin kullanıldığı duvarın arkasında kalan oyuncular hasar alır.
 • X- Zelzele: Geniş ve uzun bir alan boyunca oluşturduğu sarsıntıya maruz kalan oyuncular havaya savrulur.

Raze

Yetenekleri doğru kullanıldığı zaman çok kısa süre içerisinde uzun bir mesafeyi kapatarak rakip oyuncuları şaşırtabilirsiniz. Özellikle patlayan çanta yeteneği sayesinde rakibin üzerine uçarak onlar daha tepki veremeden en azından 2 kişiyi aradan çıkartabilirsiniz.

 • Q- Patlayan Çanta: Kullanıldığı anda zemine doğru yapışan bir bomba fırlatır. Bomba fırlatıldıktan sonra skille tekrar basıldıktan sonra üzerinden geçen oyuncuları fırlatır. Çok kısa bir süre içerisinde 2 defa üst üste kullanılabilir.
 • E- Renk Tesirli Bomba: Atıldığı yerde patlayarak etrafına küçük bombacıklar saçan bomba fırlatır.
 • C- Bombot: Fırlatıldığı hatta dümdüz ilerleyen robot bombadır. Duvarlara çarparak ilerleyebilir bir rakibe yaklaştığı zaman sıçrayarak patlar ve hasar verir.
 • X- Nefes Kesen: Karakter roketatarı eline alır. Roketatarı ateşlediğinizde roketin gittiği yerdeki oyunculara tek atar. Attığı roketin hızını iyi hesaplayabilirseniz tek roket ile rakip takımda dipdibe duran oyuncuları bir anda yok edebilirsiniz.

Brimstone

Meşhur “Gökte ne var?” repliğini söyleyen karakterdir. Rakip takımın görüşünü engelleyebilir ve gerektiğinde belirli bir alanda kalan oyunculara hasar vurabilir. Brimstone oyuncuları kendilerini rakibe göstermeden ultisi sayesinde kolayca kill alabilir. Şimdiye kadar en çok oynanan Valorant karakterleri içerisinde yer almaktadır.

 • Q- Yakıcı: Gittiği yeri belirli bir süre boyunca yakan bir bomba fırlatır.
 • E- Dumanlı Hava Sahası: Karakterin olduğu alandan belirli bir mesafeye kadar alanın krokisini açarak işaretlenen bölgeyi sisle kaplar. Bu sise giren oyuncular birbirlerini görebilir.
 • C- Kuvvet İşareti: Kullanıldığında oluşan çemberde duran oyuncuların silahları çok daha hızlı mermi atabilir.
 • X- Uydu Saldırısı: “Gökte ne vaaar?” dedikten sonra haritada işaretlediği bölgeye bir süre boyunca düzenli hasar verir. Bu alandan kurtulmak mümkündür lakin şanslıysanız…

Phoenix

İşlevsel karakterleri oynamayı seven bir oyuncuysanız Phoenix’i denemenizi tavsiye ediyoruz. Rakip oyuncuları kör edebileceğiniz gibi onları yakabilirsiniz. Ayrıca aranıza öreceğiniz alevden duvar sayesinde bir anda izinizi kaybettirebilirsiniz. Tabi bunun üzerine rakip oyuncuyu yakabileceğiniz yakar top ve ateşten duvar yeteneklerinin içinde durduğunuz süre boyunca canınızı da yenileyebilirsiniz.

 • Q- Falso: Skille bastığınızda parmak şıklatarak bir ateş parçası yollar. Bu ateş parçası kavisli olarak gider ve patladığı yerde ona bakan oyuncuları kör eder.
 • E- Yakar Top: Elinden attığı alev topu düştüğü yerde bir alanı yakmaya başlar. Bu alanda rakip takımdan veya kendi takımınızdan bir oyuncu varsa yanarak hasar alır. Lakin siz bu alana girdiğinizde canınız yenilenir.
 • C- Ateşten Duvar: İmlecinizin baktığı yönde bir alev duvarı oluştur. Duvarın arka tarafı rakip oyuncular tarafından görünmez ve yine içerisinde durursanız can yenilemesi kazanırsınız.
 • X- Yakardöner: Kendinizin sahte bir görünümü oluşturur. Sahte görüntünüzle rakiplerin üzerine koşarak onların yerini tespit edebilirsiniz. Bu sahte görünüp vurulduğu zaman yeteneğin kullanıldığı yerde tekrar canlanırsınız.

Omen

Rakip sizi görmeden yer değiştirebileceğiniz Omen, düşük liglerde en çok oynan Valorant karakterleri arasında başı çekmektedir. Bununla birlikte rakibe atacağınız paranoya yeteneği sayesinde o yeteneğin çarptığı herkesi kör edebilirsiniz. Kendi takımınızdaki oyuncular da buna dahildir.

valorant karakterleri omen yetenekleri
 • Q- Paranoya: Kullanıldığı yöne doğru fırlatılan bu yetenek içinden geçtiği herkesi kör eder.
 • E- Karanlık Örtü: İlk başta kullanımı zor olsa da alışıldığı zaman çok uzaktan atılarak gittiği yerin bir kısmının görüşünü engelleyen karanlık küre fırlatır.
 • C- Gizli Adım: Limitli bir alan içerisinde ışınlanmanızı sağlar.
 • X- Gölgelerin İçinden: Kullandığınız zaman açılan haritanın istediğiniz bir köşesine ışınlanabilirsiniz. Işınlanacağınız noktayı rakip oyuncular haritadan göremez fakat ışınlanacağınız yerde oluşan silüetinizi kırarak yeteneğinizi iptal edebilir.

Sage

Çok fazla agresif oyunu sevmeyen ama yapacağı hamlelerle takıma destek olmak isteyen oyuncular için muhteşem bir tercih olabilir. Hem takımınızı iyileştirebilir hem de rakip oyuncuların gidecekleri yerleri bloklayabilirsiniz. Oynaması en kolay Valorant karakterleri listesi yapılsa birinci sırada yer alabilir. Tüm bunlara ek olarak spike’ları da siz taşırsınız…

 • Q- Yavaşlatan Küre: Sage elinde oluşturduğu küreyi fırlatır ve çarptığı yerde oluşturduğu alanda bulunan oyuncuların yürüme hızlarını düşürür.
 • E- Can Küresi: Crosshair doğrultuğunuz oyuncunun canını yenileyebilirsiniz.
 • C- Bariyer Küresi: Kendinizin ve takımınızın da üzerine çıkabileceği duvar oluşturursunuz. Duvar kendiliğinden kırılabileceği gibi isterseniz bıçakla ve silahla kırabilirsiniz.
 • X- Diriliş: Takımınızda ölmüş bir oyuncuyu diriltebilirsiniz. Lakin bu yeteneği kullanırken sağınıza solunuza dikkatli baktığınızdan emin olun. Bu yetenek kullanılırklen bakip bir oyuncu sizi ve kaldırdığınız oyuncuyu vurabilir.

Viper

Valorant karakterleri içerisinde oynaması en keyifli olanıdır diyebiliriz. Yetenek seti sayesinde karşı takımdaki oyuncuları kararlarından vazgeçirebilirsiniz. Çünkü iyi bir Viper oyuncusu yetenek setini doğru bir şekilde kullanarak haritanın bir bölgesini tek başına savunabilir.

 • Q- Zehir Bulutu: Atıldığı yerde zehirli bir duman bulutu oluşturur. İstenildiği zaman yerden alınarak tekrar kullanılabilir.
 • E- Zehir Perdesi: İmlecin baktığı yönde uzunca bir zehir duvarı oluşturur. Bazı haritalarda neredeyse bütün görüşü kapatabilir.
 • C- Asit Havuzu: Fırlatıldığı alan içerisine giren oyunculara hasar verir ve onları yavaşlatır.
 • X- Viper’ın İni: İçerisinde kalan rakip oyuncuları zehirleyen ve canlarını 1’e indiren bir alan oluşturur. Bu alan neredeyse haritanın spike kurulan bir bölgesini kapatabilir.

Sova

En popüler Valorant karakterleri denildiği zaman akla ilk olarak Sova gelmektedir. Sova ile takımınıza rakip takımdaki oyuncuların yerlerini gösterebilirsiniz. Yeteneklerini düzgün bir şekilde kullandığınız zaman tek başınıza rakiplerinizi çok fazla hırpalayabilir hatta 2-3 kill alabilirsiniz.

 • Q- Şok Oku: Yayı gerdirip duvardan 2 defa sektirerek atabildiğiniz bu yetenek gitti son noktada patlayarak çevresine hasar verir.
 • E- Keşif Oku: Yine 2 defa sektirebileceğiniz bu yetenek düştüğü son yere yapışır. Yapıştığı alanda belirli mesafede bulunan oyuncuların yerini xray şeklinde gösterir.
 • C- Baykuş Dron: Gönderdiği dron ile rakipleri görüp onların yerini belli etmek için işaret koyabilirsiniz.
 • X- AVCI’nın Hiddeti: Duvarların arasından geçebilen enerjiyi 3 defa ateşleyerek rakip oyuncuları vurabilirsiniz. Bu enerjinin çarptığı oyuncuların yerleri belli olur.

Reyna

Rekabetçi oyunların vazgeçilmezlerindendir. Her aldığınız killin ardından kendi kendisini tedavi etmesi nedeniyle aşırı op bir karakterdir. Reyna oynayacak oyuncuların çok enerjik ve atik olması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.

 • Q- Sömür: Rakip oyuncuları öldürdükten sonra çıkan orbları bu yetenek sayesinde emerek canınızı tazelersiniz.
 • E- Azlet: Öldürülen rakip oyuncuların orblarını bu skill ile kullandığınızda saydam olursunuz, ultiniz açıksa karakter görünmez olur.
 • C- Kem Göz: Kem göz yeteneğine bakan bütün oyuncuları kör eder. Yere veya kırılması zor bir yere atarak çok daha verim alabilirsiniz.
 • X- İmparatoriçe: Ultiyi bastığınız anda atış hızınız inanılmaz derecede artar.

Cypher

Diğer Valorant karakterleri ile arasındaki fark tam bir gözlemci olmasıdır. Bu karakter ile çok fazla kill almak yerine takımınızdaki diğer oyunculara doğru bilgiler vermek oyunu kazanmanızı sağlayacaktır. Bireysel oyundan çok takım ile bir şeyler yapmayı seven oyuncuların tercihidir.

 • Q- Siber Kafes: Atıldığı yerde rakiplerin görüşünü engelleyerek onları yavaşlatır.
 • E- Gizli Kamera: Yerleştirdiğiz bölgeyi çok uzaktan gözetlemenizi sağlayan kameradır. Bu kamera sayesinde net bilgiler alabilirsiniz.
 • C- Bubi Tuzağı: Adından da anlaşılabileceği üzere etkili bir tuzaktır. Girişlere atacağınız bu tuzak dikkatsiz oyuncuları yakalar ve yerlerini belli eder.
 • X- Nöron Hırısız: İmleci ölü bir rakip takım oyuncusuna doğrultup bu yeteneği kullandığınızda hayatta olan diğer rakip oyuncuların yerlerini nokta atışı belli eder.

Killjoy

Killjoy, oyuncakları sayesinde rakip takım oyuncularına oyunu zindan edebilir. Nanosürü yeteneği hem saldıran hem de savunan tarafında oynayan Valorant karakterleri için oldukça fazla sorun teşkil edebilir.

 • Q- Alarm Botu: Killjoy’un bu oyuncağı atıldığı yerde gizlenir. Düşman oyuncu alarm botun yanına geldiği zaman patlayarak düşmanı savunmasız hale getirir.
 • E- Taret: Rakip bir oyuncu gördüğü zaman otomatik olarak ateş eden bu yetenek Killjoy’un en önemli yeteneğidir.
 • C- Nanosürü: Atıldığı yerde gizlenerek rakibe gözükmez. Rakip alanına girdiği zaman ise patlayarak yüksek hasar bırakır.
 • X- Tecrit: Kurulduğu zaman alanı içerisinde kalan bütün rakip oyuncular silahsız bırakılır.

Skye

Hem destek hem de öncü olarak kullanılabilen bir karakterdir. Rakip oyuncuları kör edebildiği gibi kendi takım arkadaşlarını iyileştirerek takımın biraz daha fazla hayatta kalmasına yardımcı olur.

 • Q- Av Peşinde: Yönetebileceğiniz kaplan sayesinde rakip oyuncuların yerlerine açığa çıkartabilir ve onlara hasar verebilirsiniz.
 • E- Kılavuz Işık: İmleciniz doğrultusunda yöneteceğiniz kuş sayesinde rakipleri kör edebilirsiniz.
 • C- Doğanın Şifası: Bu yeteneğin alanında duran takımınızdaki oyuncuların canlarını yeniler.
 • X- İzsürenler: Rakip oyuncuların yerlerini belli eder. Ulaştıkları rakip oyuncuların görüşlerini bloklar.

Yoru

Rakipleri şaşırtarak onların kafalarını karıştırabileceğiniz en iyi karakterdir diyebiliriz. Rakip takım oyuncularını uyuz ederek onların moralini bozmak istiyorsanız Yoru tam size göre.

 • Q- Kör Nokta: Bir yüzeye çarptığı zaman o yöne bakan bütün oyuncuları kör eden parçacık yollar.
 • E- Çatkapı: Belirli bir yere kadar gidebilen küre yollayarak oraya ışınlanmanızı sağlar. Kürenin bulunduğu konuma ışınlanmak için tekrar etkinleştirilmesi gerekir.
 • C- Fake At: İmlecin bakıldığı yöne doğru ilerleyen sahte ayak sesleri ile rakip oyuncuların kafasını karıştırabilirsiniz.
 • X- Boyutlararası Geçiş: Bu yetenek kullanıldığında rakip oyuncular tarafından etkilenmez ve onlara görünmezsiniz.

KAY/O

Karşınızdaki oyuncuları etkisizleştirerek onları zayıflatabilirsiniz. Valoran karakterleri içindeki en karmaşık karakterdir. KAY/O yetenekleri sayesinde rakiplerin yeteneklerini kullanılmaz hale getirebilir.

 • Q- Flaş/Bellek: Atıldıktan çok az bir zaman sonra patlayarak ona bakan her rakibi kör eder.
 • E- Sıfır/Noktası: Fırlatacağınız bıçak yüzeye yapışarak patlar. Bıçak patladıktan sonra patlama alanında kalan oyuncular sindirilir.
 • C- Parça/Tesirli: Şarapnelin yapıştığı alanın ortasında kalan oyunculara çok fazla hasar verir.
 • X-İptal/Komut: Kullanıldığı zaman rakip oyuncuların skillerinin kullanılmaz hale getirir. Ayrıca ultisinin etkisindeyken tam olarak öldürülemez ve yere düşer. Takım oyuncuları belli bir zaman içinde KAY/O’yu tekrar kaldırabilir.

Astra

Kitle kontrolü yapabilen nadir karakterlerdendir. Hemen hemen her yeteneği ile rakibi engelleyebilir veya yavaşlatabilir. Takım oyunlarının vazgeçilmezidir.

valorant karakterleri astra yetenekleri
 • Q- Nova Darbesi: Astral yolcu halindeyken işaretlediğiniz alanda yer alan oyuncuları kör eder.
 • E-Yıldız Bulutu: Önceden yerleştirdiğiniz yüzükleri rakip oyuncuların görüşlerini engelleyen buluta dönüştürür.
 • C-Çekim Alanı: Astral yolcu halinde işaretlenen yerlerin içerisinde bulunan oyuncuları çekerek konumlarını bozar.
 • X- Astral Yolcu/Kozmik Ayrım: Astral yolcu halindeyken haritaya yüzüklerinizi bırakabilirsiniz. Kozmik ayrım ile haritayı istediğiniz yerden bölebilirsiniz. Haritayı böldükten sonra arka taraftaki hiç bir sesi duyamazsınız.

Chamber

Rakip takımı yavaşlatmak ve oyun planlarını bozmak için muhteşemdir. Kendine has silahları ile rakiplerinize karşı üstünlük kurabilirsiniz.

valorant karakterleri chamber yetenekleri
 • Q- Kelle Avcısı: Normal silahlardan daha farklı tabanca ile oynarsınız.
 • E- Buluşma: İki tane ışınlayıcı yerleştirebilirsiniz. Yeteneği tekrar kullanarak ilk yerleştirdiğiniz ışınlayıcıya ışınlanabilirsiniz.
 • C- Kartvizit: Düştüğü noktaya düşman yakalanırsa onların yürüme hızını yavaşlatan bir alan açar.
 • X- Keskin Tarz: Kullanıldığı zaman karaktere özgü keskin nişancı tüfeği ile oynarsınız. Bu silahla öldürdüğünüz oyuncunun etrafında oluşturduğu alanın içerisine giren rakipler yavaşlar.

Neon

Hareketi seven ve yerinde duramayan oyuncuların en sevdiği karakterdir. Yetenekleri sayesinde hem rakip takımdaki Valorant karakterleri kolayca kör olabilir hem de sürekli hareket halinde olduğunuz için nişan alınmayı zorlaştırır.

 • Q- Elektro Ok: Duvardan seken bir enerji oku fırlatır. Enerji okları patladıkları alandaki oyuncuları sersemletir.
 • E- Yükske Devir: Basıldığında Neon karakteri hızlanır. Her iki skor aldığınızda kayma yükünü doldurarak karaktere kayma hareketi yaptırabilirsiniz.
 • C- Hız Şeridi: İmlecin baktığı yöne doğru bir yüzeye çarpana kadar uzanan elektrik duvarları sayesinde Neon karakterinin geçebileceği koridor oluşturur.
 • X- Enerji Patlaması: Neon’un hareket hızını arttırır ve rakipleri yüksek isabetlilik ile vurabileceğiniz ışın saldırısı yapmanızı sağlar.

Sonuç

Bu yazımızda Valorant karakterleri ve yetenekleri hakkında merak edilen soruları cevapladık. Umarız bu rehber içeriğimiz kafanızdaki karmaşayı giderecektir. Valorant ve diğer oyunlarla ilgili önemli ipuçlarını ve bilgileri içeren oyun rehberleri için sitemizin ilgili kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir