Teknoloji

PSN Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır? Detaylı Rehber!

PSN Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

PlayStation Network (PSN) kullanıcı adı değiştirme özelliği uzun süredir aktif olarak kullanılıyor. Ancak, hâlâ bu işlemi nasıl yapacağını bilmeyen birçok oyuncu bulunuyor. Peki, PSN kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır? Kullanıcı adı değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bütün sorularınızı bu rehberimizde cevaplayacağız, ama önce PSN kullanıcı adının ne olduğuna göz atalım.

PSN Kullanıcı Adı Nedir?

PSN kullanıcı adı, PlayStation Network hizmetinde bulunan kullanıcıları tanımlayan benzersiz isimlerdir. Kısacası, sizi tanımlayan kimliktir diyebiliriz.

PlayStation uygulaması veya konsol üzerinden profil ayarlarına girerek PlayStation Network ID’nize ulaşabilirsiniz.

psn kullanici adi degistirme yontemleri

PSN Kullanıcı Adı Değiştirme Yöntemleri Nelerdir?

İçeriğimizin bu kısmında “PSN kullanıcı adı nasıl değiştirilir?” sorusunun cevabına yer vereceğiz. Yeni bir kullanıcı adı belirlemek için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem bulunuyor. Aşağıdaki yöntemler arasından kendinize en uygun olanı seçebilir ve yeni bir ID belirleyebilirsiniz.

İnternet Tarayıcısından PSN Kullanıcı Adı Değiştirme

 1. İlk olarak PlayStation hesabınıza giriş yapın.
 2. Üyelik bilgilerinizle hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Hesap Yönetimi” menüsüne girin.
 3. Ardından “PSN Profili” sekmesini açın ve mevcut PSN ID’nizin yanındaki “Düzenle” butonuna tıklayın.
 4. Artık sizden istenen bilgileri girerek, yeni bir PSN kullanıcı adı belirleyebilirsiniz.

Yalnızca dört adımda web tarayıcısı üzerinden PSN kullanıcı adı değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi PlayStation 5 veya PlayStation 4 oyun konsolları üzerinden yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

PS 5 Üzerinden PSN Kullanıcı Adı Değiştirme

 1. Sırasıyla “Ayarlar > Kullanıcılar ve Hesaplar > Hesap > Profil > Çevrim İçi Kimlik” sekmelerine tıklayın.
 2. Mevcut kullanıcı adınızı değiştirmek için PSN ID’nize tıklayın.
 3. Sizden istenen bilgileri girerek yeni bir kullanıcı adı belirleyin.
 4. Yukarıdaki işlemleri tamamladığınız zaman tüm cihazlardan otomatik çıkış yapacaktır.

PS 4 Üzerinden PSN Kullanıcı Adı Değiştirme

 1. Ayarlar > Kullanıcılar ve Hesaplar > Hesap > Profil > Çevrim İçi Kimlik” menülerine en soldan başlayarak sıra sıra tıklayın.
 2. Yeni bir PSN çevrim içi kimliği belirleyin.
 3. İstenen adımları uygulayın ve PS 4 üzerinden PSN kullanıcı adı değiştirme işlemini tamamlayın.

PSN Kullanıcı Adı Değiştirmek Ücretsiz mi?

Kullanıcılar istedikleri kadar PlayStation Network ID değişikliği yapabiliyor. Ancak, bu değişikliklerin yalnızca ilki ücretsizdir. Bir kez ücretsiz olarak kullanıcı adı değişikliği yaptıktan sonrakiler için ücret ödemeniz gerekir.

psn kullanici adi degistirmek ucretsiz mi

PS Plus aboneliğiniz bulunuyorsa, 4,99 Euro karşılığında kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Eğer herhangi bir aboneliğe sahip değilseniz, her bir kullanıcı adı değişikliği için 9,99 Euro ödemeniz gerekiyor.

PSN Kullanıcı Adı Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • PSN kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra karşılaşabileceğiniz olası bir teknik sorunda tekrardan eski PSN ID’nize dönebilirsiniz. Eski kullanıcı adına ücretsiz olarak geri dönmek için PlayStation destek birimi ile iletişim kurabilirsiniz.
 • Kullanıcı adı değişikliğinden sonra hesabınızda bulunan oyunların, çeşitli servislerin ve uygulamaların yeni PSN kimliğinize tanımlanması biraz zaman alabilir.
 • Belirlediğiniz yeni kullanıcı adı firmanın hizmet koşullarını ihlal ederse, PSN kimliğiniz “temp-xxxxx” olarak değiştirilir. Yeni bir ID seçmeden önce hizmet koşullarına göz atmayı unutmayın!
 • PlayStation 4 sahibiyseniz ve kullanıcı adınızı değiştirdiyseniz bazı oyunlarda hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için PlayStation destek birimiyle iletişime geçebilirsiniz.
 • Çocuk hesaplarında kullanıcı adı değişikliği yapılamaz.

Sonuç

Bu rehber içeriğimizde, PSN kullanıcı adı değiştirme yöntemlerini bütün detaylarıyla paylaştık. Siz de kendinize en uygun olan yöntemi kullanarak yeni bir PlayStation Network ID seçebilirsiniz. Teknolojiyle ilgili daha fazla içeriğe göz atmak için oyuncukonseyi.com/teknoloji/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Discord Sunucu Kuralları
Teknoloji

Discord Sunucu Kuralları 2024

Oyuncuların en çok kullandığı sesli konuşma programı Discord, kullanıcılara ücretsiz olarak kendi sunucularını açma imkânı veriyor. Oluşturulan Discord sunucularında düzeni sağlamak için kurallar belirleniyor. Bu yazımızda yer vereceğimiz hazır Discord
En İyi İnternet Tarayıcıları
Teknoloji

En İyi İnternet Tarayıcıları (2024)

Opsiyonların artmasıyla beraber en iyi internet tarayıcıları kullanıcılar için büyük bir soru işareti haline gelmeye başladı. İnsanlar alternatif tarayıcılar üzerindeki farklılıkları keşfettikçe hangi tarayıcıyı kullanmaları gerektiğini bilemez hale geldi. Bazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir