Nasıl E Sporcu Olunur? E Spor Lisansı Nasıl Alınır?

Nasıl E Sporcu Olunur?

Birçok gencin hayali olan e-sporculuk, günümüzün en büyük mesleklerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. E-sporcular, düşünüldüğü gibi yüksek miktarlarda para kazanabiliyor ancak bazı zorlukları bulunuyor. Sizler için hazırladığımız rehber ile nasıl E sporcu olunur? sorusunun yanıtını öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar.

Nasıl E Sporcu Olunur?

Elektronik spor olarak kısaltılan e-sporda yer alan profesyonel oyunculara e-sporcu denmektedir. E-sporcular, bir takıma bağlı olarak görev alır ve liglerde üstüne düşen görevi yapmaktadır. Günümüzde Pubg, Pubg Mobile, League of Legends, League of Legends: Wild Rift, Dota 2, Valorant ve Counter Strike: Global Offensive için onlarca e-spor takımı bulunmaktadır. E-sporcular uzun saatler boyunca gün içerisinde profesyonel olduğu oyunu oynayarak antrenman yapmakla sorumludur. Bugünkü örneklerimizi ise League of Legends e-sporcularından vereceğiz ancak bunlar neredeyse diğer oyunlar için de geçerli.

Öncelikle detaylara inmeden önce bazı noktalara değinmek istiyorum. E-sporcular 16 – 24 yaş aralığındaki kişilerden seçilmektedir. Tabii bazı istisnalar bulunmaktadır. Eğer genç biriyseniz ve özellikle düşük liglerde yer alıyorsanız, e-sporcu olma hayali ile okul hayatınızı veya kariyer hayatınızı etkilememeniz gerekmektedir. E-sporcu olmak uzaktan görüldüğü kadar kolay değildir. Bu meslek için hayatınızdan vazgeçmemenizi önermekteyim. Hobi olarak ilerlediğiniz aşamada, elbette profesyonel olmayı deneyebilirsiniz ancak gününüzün tüm vaktini buna harcamanız, koca bir israf olabilir. Önemli uyarımı düştükten sonra devam edebiliriz.

E-sporcu olmak için ilk olarak oynadığınız oyunda yüksek liglerde bulunmanız gerekmektedir. E-sporcular ilk olarak var ise akademik takımlara ya da test aşamasına alınır. Scrim’ler bunun için en iyi yollardan bir tanesidir. Takım sahipleri ve koçlar, belirledikleri yetenekli ve genç oyuncuları sosyal medya üzerinden bularak onlara birer davetiye gönderir ve denemeye çağırır. Bunun için örnek vermek gerekirse, League of Legends’ın AB Batı sunucusunda en az Elmas 1-2 civarında olmanız gerekmektedir. Master, GrandMaster ve Challenger gibi daha yüksek elolarda bulunan oyuncular ise daha şanslıdır. Genel olarak bir e-sporcu en az Master seviyesinde yer almaktadır. Diyelim ki, bu elolarda yer alıyorsunuz ancak bunlar teklif almanız için yeterli değildir. E-spor takımları, takımlarına dahil edilecek oyuncular için uzun soluklu bir araştırma yaparlar ve oynadıkları koridorlardan, şampiyonlardan ve oyun stillerinden değerlendirme yaparlar. Bu değerlendirmeleri karşılamak için oynadığınız koridorun pek önemi yoktur ancak oynadığınız şampiyonlar ve oyun stiliniz büyük önem arz etmektedir. Bir takım oyuncusu gibi oynayan bireyler, daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra haritanın tüm noktalarında yaptığınız hareketler ve diğer oyun bilgileriniz de bu değerlendirme aşaması için çok önemlidir.

E Sporcu Lisansı Nasıl Alınır?

Bir takımdan teklif aldığınızı düşünelim. Akademi liginde ya da as kadroda oynamak için bir belge almanız gerekmektedir. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığına bu konu için başvurmanız gerekmektedir. Bakanlık sizden bu lisans için şu bilgileri istemektedir;

• TC Kimlik numarası beyanı,
• Hastaneden alınmış güncel sağlık raporu,
• Tescil fişi (bunu elde etmek için arama yapabilir ve ilgili belgeye ulaşabilirsiniz),
• 2 adet vesikalık fotoğraf.

Bu belgeleri tamamladıktan sonra İlçe Müdürlüğüne giderek, başvuru işlemini yapabilirsiniz. E-sporcu olmak isteyen 18 yaşından küçük bireylerin, yanında velisinin bulunması da gereklidir.

Son olarak; e-sporcu olmak gerçekten güzel bir meslektir. Ancak belirttiğim gibi realist olmak gerekirse, yüksek liglere çıkmadan böyle bir hayalin peşinizden koşmanız pek bir anlam ifade etmemektedir. Oyun bilginizi genişletmek için internet üzerinde yer alan eşleşme bilgilerini, diğer profesyonel oyuncuları ve koçları izleyebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz nasıl E Sporcu olunur? rehberimiz ile umarım yardımcı olabilmişizdir. Daha fazla e-spor ve oyun rehberleri için bültenimize ücretsiz abone olabilir, yenilikleri takip edebilirsiniz.