Minecraft Arıcılık Nasıl Yapılır?

Minecraft Arıcılık Nasıl Yapılır?

Mojang Studios tarafından yapılan Minecraft, dünyanın en çok satan oyunu unvanını elinde tutmayı hala başarıyor. Her yıl düzenli olarak güncelleme alan oyuna yenilikler eklenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sürümlerde oyuna eklenen arılarda, bu yamalar ile geldi ve oyuncular tarafından oldukça sevildi. Gelin bu sevimli hayvanlar için hazırlamış olduğumuz Minecraft arıcılık nasıl yapılır? rehberi ile oyunda ne gibi etkileri var, öğrenelim. Keyifli okumalar.

Minecraft Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arılar genel olarak, pasif bir grup olarak oyunda yer almaktadır. Oyuncu, arılara saldırmadığı sürece herhangi bir zarar görmemektedir. Mojang, oyuna arıları ekleyeceği dönemlerde ilk olarak çok küçük boyutta tasarlamış ama daha sonra bunun oyuna uygun olmadığını düşünerek, boyutunu normal bir arıdan kat kat daha büyük yapmıştır. Oldukça sevimli olan bu hayvanlar, oyuncuya da birçok yarar sağlamaktadır. Tüm gün boyunca çiçek çiçek gezen ve polen toplayan bu hayvanlardan bal elde edilebilir.

Arılara saldırmak için ise herhangi bir neden bulunmamaktadır. Herhangi bir eşya düşürmeyen arılara saldırdığınız taktirde, etrafta ne kadar arı varsa peşinize düşecektir. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Diğer yaratıklar ve arılar arasında da bir savaş görmeniz mümkündür. Arılar, yaratık ayırt etmeksizin bir sürü halinde sinirlenir ve saldırı yapmaya başlar. Arılar, kızdıkları taktirde gözlerini kırmızıya çevirir. Ayrıca yarasalar gibi uçma yetenekleri sadece birkaç blok yukarıda durmakla sınırlıdır.

Yumurtlama ve Yuvalar

Arılar genel olarak ayçiçeği ovalarında, çiçek ormanı biyomunda ve düz ovalarda yer alırlar. Ayrıca burada yumurtalama işlemlerini yaparlar. Huş ağacı ve meşe ağaçlarında arıların yumurtlama oranı %5’dir. Yuvalar, tüm dünyada var olabilir ancak önemli bir nokta mevcuttur. Eğer eski bir kayıt dosyası oynuyorsanız, örnek olarak 1.15 diyelim; yeni sürüme geçtiğiniz taktirde daha önce gitmediğiniz bir yere gitmeniz gerekmektedir. Keşfetmiş olduğunuz yerlerde arılar spawn olmamaktadır. Arıların yuvaları genel olarak 2 ve 3 arıya ev sahipliği yapmaktadır. Yalnız başına dolaşan ve yuva arayan arılar da bulunmaktadır. Bir arı yuva bulduktan sonra yağmur yağdığında ya da gece olduğunda yuvasına dönmektedir. Arılar, bulundukları yuvanın 2400 oyun kenarına kadar hareket edebilirler.

Arıların sizi takip etmesini sağlamak için ise elinize bir çiçek almanız gerekmektedir. Ayrıca belli bir süre hareketsiz kalmanız halinde dinlenir ve tekrar takip etmeye devam eder. Arıların yuvalarını kırmak için ise herhangi bir alet kullanabilir ya da yumruk atabilirsiniz. Ancak arılar bu durumun farkına vardığı taktirde, size saldıracaklardır.

Yuva Taşıma

Arı yuvalarını taşımak için basit ve etkili bir yöntem bulunmaktadır. İpeksi dokunuşa sahip olan bir araç ile yuvayı kırabilir ve içinde bulunan arılarla birlikte kendi evinizin etrafına koyabilirsiniz. Bu konuda da dikkatli olmalısınız ki eğer arılar yuvanın içinde değilse yine size saldırabilir.

Minecraft Arı Kovanı Yapma

Arı kovanı yapmak oldukça basittir. Arı kovanı yapmak için ihtiyacınız olan 6 adet işlenmiş odun ve 3 adet baldır. Çalışma masasına giderek; 3 adet işlenmiş bloğu en üste, 3 balı ortaya ve kalan 3 adet işlenmiş odunu alta koyarak elde edebilirsiniz.

Bal Elde Etme

Arılardan bal elde etmek için gündüz olmasını beklemelisiniz. Arılar, gün doğduğunda yuvalarından dışarı çıkar ve çiçeklere doğru hareket eder. Polen taşıyan arılar sırtında polen partikülleri ve lekeler taşır. Daha sonra yuvaya götürür ve bal için süreci başlatır. Bir yuvada, yeterli miktarda bal olduğunda kovandan aşağı bal damlaları süzülür. Makas ile kovandan bal elde edilebilir ya da şişe ile bal doldurabilir. Arılar, balın oyuncular tarafından alınması durumunda sinirlenir ve saldırmaya başlar. Bunu önlemek için bir kamp ateşi yakabilir ve öyle balı alabilirsiniz.

Arıları Çoğaltma

Oyunda bir arı çiftliği kurmak istiyorsanız, elinize çiçek almalı ve iki arıya da vermelisiniz. Bu sayede yeni bir bebek arı ortaya çıkacaktır. Bebek arılar, ortalama bir oyun günü süresinde yetişkin olmaktadır.

Bal ile Yapılan Öğeler

Bal ile 2 farklı öğe yapılabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

  • Bal Şişesi: Zehir etkisini ortadan kaldırmaya yarayan balı, içmek için şişeye doldurabilirsiniz. Bunu yapmak için boş bir şişeye kovandan bal doldurmalısınız.
  • Bal Bloğu: 4 adet bal şişesi ile bal bloğu elde edilebilir. Kızıltaş sistemlerinde ise kullanılmamaktadır. Yavaşlama etkisi vermektedir. Düşme hasarını %80 kadar önlemektedir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Minecraft arıcılık nasıl yapılır? isimli rehberimiz ile bu sevimli hayvanlara daha temkinli yaklaşabilir ve onlarla arkadaş olabilirsiniz. Daha fazla Minecraft ve oyun rehberleri için bültenimize ücretsiz abone olabilirsiniz.