Humankind Başlangıç Rehberi

humankind-baslangic-rehberi

Humankind, bir medeniyeti insanlığın ilk çağından itibaren kontrolünüze alıp geliştirdiğiniz ve haritadaki diğer oyuncular üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştığınız bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Sahip olduğu özgün mekanikler tür ile çok yakın ilişkisi olmayan oyuncular için zorlayıcı olabilir. Örneğin oyuncular bir medeniyetin özellikleri ile başka bir medeniyetin özelliklerini birleştirerek birçok farklı kombinasyonu ortaya çıkarabilirler. Bu ve bunun gibi mekanikler oyunun tekrar oynanabilirliğini arttırsa da başlangıç aşamasında bilgi yüküyle oyuncuları yorabiliyor. Sizler için hazırladığımız Humankind başlangıç rehberi kullanışlı ve basit taktiklerle sizleri bu yükün ağırlığından kurtarmayı hedefliyor.

Humankind Başlangıç Rehberi

İlk aşamada oyuna henüz dünyayı keşfeden küçük bir grupla başlarsınız. Burada atacağınız ilk adım medeniyetinizin büyüyüp gelişeceği şehrinizi kurmak. Başkentinizi kurmak için önemli kaynakların bol oranlarda bulunduğu bir bölgeyi seçmek akıllıca olacaktır. Bu tarzdaki diğer strateji oyunlarında olduğunun aksine Humankind içerisinde şehrinizi kurduktan sonra yerini değiştirme imkânına sahipsiniz. Bu da size daha fazla alan araştırması yapma şansı tanıyor.

Başkentinizi kurdunuz ancak halen hiçbir teknolojiye sahip değilsiniz. Medeniyetinizi büyütmek için çağ atlamalı ve teknoloji araştırmaları yapmalısınız. Bu aşamada Neolithic Era’ dan Ancient Era’ ya ne kadar çabuk geçebilirseniz o kadar iyi. Bunu başarmak için 3 farklı Era Star bulunuyor. Bunlardan ilki olan Growth Star 5 adet popülasyona ulaştığınızda tamamlanıyor. İkinci olan Hunter Star 5 adet vahşi hayvan öldürmenizi gerektiriyor. Sonuncusu olan Knowledge Star ise medeniyetiniz 10 knowledge puanına sahip olunca tamamlanıyor. Çağ atlayabilmek için ise bunlardan herhangi birini tamamlamanız yeterli olmakta.

Oyuncular yeterli sayıda Era Star topladıkları zaman yeni bir kültür seçme hakkı kazanıyorlar.  Her kültürün kendine özgü yetenekleri, inşa edilebilir bölgeleri ve emrinde askeri birimleri bulunmakta. Her oyuncu tercih ettiği oyun stratejisine sahip olabilir ve en sevdiği kültürü seçebilir ancak daha önce seçimi yapılan kültür ile sinerji yapacak kültürü seçmek akıllıca olacaktır. Örneğin, Babil uygarlığından sonra Yunan kültürünü seçmek, her iki kültürün de bilim bonuslarını katlayacaktır. Ya da oyuncular, altın sorunlarının düzeltilmesine yardımcı olmak için Aksumitleri seçmek gibi kültürün mevcut zayıflığını telafi eden yeni bir kültür seçebilirler. Ancak aklınızda bulunması gereken şey her kültürün oyunda bir kez seçilebileceğidir. Yani tek bir kültüre takılı kalmanız o kültürün başka bir oyuncu tarafından alınmasıyla sizi oyundan düşürebilir. Bu sebeple ikinci bir plana da sahip olmanız önemlidir.

Dünyada kültürlerin keşfetmesi için her zaman bir şeyler bulunmakta, bu yüzden oyuncular tek bir yerde takılı kalmamalıdır. Humankind içerisinde yemek, nüfuz gibi ödüller bulunan merak noktalarına rastlayabilirler. Çağlar ilerledikçe bu ödüllerin çeşidi ve miktarı da artar. Bu ödüller oyunun sadece başında değil tamamında ortaya çıkabildiğinden bir gözcü grubu ile sürekli olarak arayışta olmak medeniyetinizin büyümesini hızlandıracaktır.

Oyunda birçok şehre sahip olmak kulağa güzel gelse de kapasitenizden daha fazla şehre sahip olmak nüfuzunuzu düşüreceği için medeniyetinizi zayıflatacaktır. Şehirleri nerede ve ne zaman kuracağınızı iyi planlamalısınız.

Hazırladığımız Humankind başlangıç rehberi ile medeniyetinizi büyütebilir ve rakiplerinizi tarihin tozlu sayfalarında bırakabilirsiniz. Daha fazla oyun rehberi için sitemizi takipte kalmayı unutmayın.