Teknoloji

En İyi İnternet Tarayıcıları (2024)

En İyi İnternet Tarayıcıları

Opsiyonların artmasıyla beraber en iyi internet tarayıcıları kullanıcılar için büyük bir soru işareti haline gelmeye başladı. İnsanlar alternatif tarayıcılar üzerindeki farklılıkları keşfettikçe hangi tarayıcıyı kullanmaları gerektiğini bilemez hale geldi. Bazı internet tarayıcıları hızı ile ön plana çıkarken bazı tarayıcılar ile görsellikleriyle ön plana çıkmaya başladı.

Alternatifin çok olması ve rekabetin sürekli devam etmesi biz kullanıcıların işine yarayacak bir durum olsa bile henüz yeterince tam teşekküllü bir internet tarayıcısının bulunmadığını belirtmek isteriz. Eğer sürekli internette sörf yapan biriyseniz bilgisayarınızda en az 2 tarayıcı olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu sebeple amacınıza uygun bir şekilde en iyi internet tarayıcısı sürekli elinizin altında olacaktır.

En İyi İnternet Tarayıcıları Hangileridir?

Kullanım amacınıza en uygun olan tarayıcı her zaman en iyi internet tarayıcısıdır. Amacınıza uyan tarayıcıyı seçmeniz için sizlere en iyi internet tarayıcıları listesi hazırladık. Bu listede şu tarayıcılar yer almaktadır;

  • Mozilla Firefox
  • Opera
  • Opera GX
  • Google Chrome
  • Microsoft Edge
  • Vivaldi

Listede yer alan tarayıcıların özelliklerini ve ne amaçla kullanılabileceğini kısa açıklamalar ile anlatmak gerekirse:

Mozilla Firefox

Firefox ilk olarak hızlılık amacıyla piyasaya sürülmüş bir tarayıcıdır. Zamanla kendini geliştirmiş ve misyonunu görsellik üzerine doğrultmuştur. Şuan piyasada yer alan tarayıcılar arasında en fazla özelleştirebilir görselliği sunan tarayıcı konumundadır. Eğer görünüme önem veren biriyseniz Mozilla Firefox sizin için en iyi internet tarayıcıları arasında ilk sırada olmalıdır.

Firefox’u indirmek için: https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/

Opera

Opera internet tarayıcısı en az kaynak tüketen tarayıcılardan bir tanesidir. Yüzlerce sekme ile internette dolaşsanız bile bilgisayarınızın kaynaklarının oldukça küçük bir kısmını tüketir. Kendi içerisinde önbellek sistemi bulunan bu tarayıcı aynı zamanda dahili VPN özelliği ile de bilinmektedir. Tüm bunların yanında kendi içinde reklam engelleyicisini de beraberinde getirir. Eğer Twitter, Reddit ve benzer sosyal platformlarda sayfalarca okuyacağınız içerik varsa Opera bu kullanım için oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Opera indirmek için: https://www.opera.com/tr/download

Opera GX

Opera GX, Opera tarafından geliştirilen ve oyunculara özel olarak sunulan bir tarayıcıdır. Kendi içerisinde oyun haberleri, indirimler ve gelişmeler gibi içerikler sunar. Değiştirebilir tasarımlarının yanında VPN, reklam engelleyici ve donanım desteği de bulunmaktadır. Ayarlanabilir donanım kaynakları ile siz oyundayken bile arka planda sessiz ve kaynak tüketmeden çalışmaya devam eder. Bilinen tüm sosyal medya siteleri için kendi içerisinde uygulama sistemi barındırır. Ayrıca son güncellemeler ile yapay zeka desteğine de sahip olmuştur.

Opera GX indirmek için: https://www.opera.com/tr/gx

Google Chrome

Teknoloji devi Google tarafından geliştirilen ve ilk çıktığı dönem devrim yapmayı başaran Google Chrome tarayıcısı son zamanlarda insanların şikayet ettiği bir tarayıcı haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi ise yüksek kaynak tüketimi olarak gösterilmektedir. Ayrıca bünyesinde reklam firmalarını da barındıran teknoloji devi şirketin bir dönem reklam engelleyicilere karşı başlatmış olduğu savaş yüzünden insanlar alternatif tarayıcılara yönelmiştir. Google Chrome halen hızlı ve sade yapısı ile dikkat çekmeyi başaran bir tarayıcıdır. Yakın zamanda yapay zeka desteğine de sahip olacak uygulamayı Google servislerini yüksek oranda kullanan kişiler tercih edebilirler.

Google Chrome indirmek için: https://www.google.com/intl/tr_tr/chrome/

Microsoft Edge

Bir diğer teknoloji devi Microsoft tarafından son zamanlarda sıklıkla güncellenen Microsoft Edge tarayıcısı artık alternatifler arasına girdi diyebiliriz. Bing arama motoru ve OpenAI projesi ile tam randımanlı olarak çalışmayı başarabilen Edge tarayıcısı hız ve görünüm olarak da diğer tarayıcılar kadar iyi bir hale geldi. Microsoft 11 ile olan uyumu ve diğer seçenekler değerlendirildiği zaman ara sıra göz atmanızda fayda olabileceğini düşünüyoruz.

Microsoft Edge indirmek için: www.microsoft.com/tr-tr/edge/download

Vivaldi

Chromium alt yapısı ile hizmet veren Vivaldi, güvenli internet mottosu ile hareket eden tarayıcılardan. Aynı zamanda şuan piyasada bulunan en hızlı internet tarayıcısı olduğunu söyleyebilmek mümkün. En iyi internet tarayıcıları arasında benim kişisel tercihimde Vivaldi Browser üzerine. İlk olarak 2016 yılında piyasaya çıkmış bu tarayıcının yapımcısı ise Opera’nın eski CEO’su. Kendini sürekli geliştirmeye devam eden bu tarayıcı aynı zamanda üçüncü parti tüm eklentilerle de uyumlu olarak çalışabiliyor. Eğer vaktinizin büyük bir bölümü ofis ortamında geçiyorsa Vivaldi sizin için tercih sebebi olabilir.

Vivaldi indirmek için: https://vivaldi.com/tr/

En iyi internet tarayıcıları konusunda halen seçim yapmakta zorlanıyor musunuz? O zaman tüm tarayıcıları indirin ve 12 saat kadar deneyimleyin. Aralarından en beğendiğiniz 2 tarayıcıyı kullanabilir ve diğer tarayıcıları silebilirsiniz.

En iyi internet tarayıcıları şimdilik bu kadar! Daha fazla internet tarayıcısı piyasada mevcut olsa da biz size sadece güvenli tarayıcıları sunmak istedik. Bu sayede gizliliğiniz ve güvenliğiniz konusunda endişe edecek bir durum olmayacak!

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?
Teknoloji

Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede sonsuzluk işareti yapmak oldukça basittir. Bilgisayarda kısayol tuşlarını kullanarak veya içeriğimizde yer vereceğimiz işareti kopyala yapıştır yaparak hızlıca yapılabilirsiniz. Yapacağınız bu işareti WhatsApp durumunda, Instagram biosunda, Steam profilinde veya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir