Oyun Rehberleri

Black Desert Online Balıkçılık Rehberi (Güncel)

Black Desert Online Balıkçılık Rehberi

MMORPG dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk oyunlardan olan BDO içerisinde para kasma yöntemleri arasında yer alan balıkçılık üzerine güzel bir rehber hazırladık. Black Desert Online balıkçılık rehberi sayesinde el ile veya otomatik olarak tutulan balıklardan ve sudan çıkan diğer ürünlerden nasıl para kazanabileceğiniz konusunda bilgi alabileceksiniz.

Black Desert Online Balıkçılık Rehberi

BDO içerisinde para kasma yöntemlerinden basiti olan balıkçılık için yeni başlayan oyunculara özel küçük bilgileri bir araya getirdik. Bu bilgiler sayesinde balıkçılığın temelinde yatan şeyleri rahatlıkla anlayabileceksiniz. İleri düzey balıkçılık olta atmaktan ibaret olmadığı için bu konudaki rehberimizi başka bir içerikte sizlerle buluşturmaya çalışacağız.

BDO Balıkçılık Nedir?

Black Desert Online oyununda balıkçılık yapmak para kazanmanıza olanak sağlayan en iyi sistemlerden bir tanesidir. Özellikle AFK para kazanma konusunda en verimli mesleklerden olan balıkçılık ile su ürünleri ve değerli eşyalar yakalayabilirsiniz. BDO kendi içerisinde otomatik balık yakalamaya izin vermektedir. Bu sayede kullanıcılar legal olmayan yöntemlere başvurmadan AFK balıkçılık yapabilirler. Bu mesleği yapan kişilerin oyun içerisinde balıkçılık ve ticaret yetenekleri fazlasıyla gelişir. Gelişen yetenekler sayesinde artık nadir türleri yakalamak daha kolay bir hale gelecektir.

BDO Balıkçılık Seviyeleri

Balıkçılık mesleğini icra eden BDO oyuncularının bilmesi gereken bazı şeyler vardır. Oyun içi meslekler seviye sistemine göre ilerler. Balıkçılıkta bu mesleklerden bir tanesidir. Meslekte geçirdiğiniz zaman ve yakaladığınız balıklar arttıkça yaşam puanı alırsınız. Bu sayede meslekte ilerleme kaydedersiniz. Meslek kendi içerisinde 4 seviyeden oluşmaktadır. Bu seviyeler ise;

 • Profesyonel
 • Zanaatkar
 • Usta
 • Guru

Bu seviyelerin öncesinde amatör, çıkar, becerikli gibi hızlıca geçilebilen seviyelerde yer almaktadır. Fakat zor kısma geldiğimiz zaman bu dört seviye önem arz etmektedir. Profesyonel seviyesinde nadir balıklar daha sık görülmeye başlar. Zanaatkar seviyesine geldiğiniz zaman ise oyun içerisindeki gelişmiş oltaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Black Desert Online balıkçılık rehberi konusunda anlatılanları tam olarak kavramak istiyorsanız seviyelere ve oranlara hakim olmanız gereklidir.

BDO Balıkçılık Oltaları

Black Desert Online balıkçılık rehberi kısmının en önemli bilgilerinden bir tanesi oyun içi olta sistemi üzerinedir. BDO içerisinde farklı olta çeşitlerine sahiptir. Bu yüzden amacınıza uygun oltaları her zaman karakterinizde bulundurmanız gerekir. Bazı oltalar AFK balıkçılık için işe yararken bazıları hızlı ve seri tutmak için işe yarar. Bu yüzden hangi oltanın ne işe yaradığını bilmeniz gerekmektedir. Black Desert Online oyunundaki olta çeşitleri şu şekildedir;

 • Olta
 • Kalın Olta
 • Çelik Olta
 • Mediah Oltası
 • Eski Olta
 • Altın Olta
 • Üç Mantarlı Olta
 • Balenos Oltası
 • Epheria Oltası
 • Calpheon Oltası

Sizlerde amacınıza en uygun oltayı oluşturabilir veya pazardan satın alabilirsiniz. Elbette yapacaklarınız oltalar ile sınırlı kalmamalıdır. Oltaları daha verimli kullanabilmek ve nadir balık türünü yakalama şansını artırmak için olta mantarına ihtiyaç duyarsınız. +10 seviyeye getirilmiş “Akçaağaç Olta Mantarı” alt silah bölmesine takılabilir. Akçaağaç olta mantarı nadir balık yakalama şansını %5 artırır. Yükseltmesi ise silah kara taşı ile yapılır.

Oltaların BDO içerisinde her silahta olduğu gibi dayanıklılığı vardır. Her olta sallayışınızda dayanıklılık 1 kere eksilir. Örneğin +10 Mediah oltasının dayanıklılığı 50 atıştan oluşmaktadır. 50 atışı ise otomatik balıkçılıkta ortalama 200 dakikada yapabilmektedir. Bu 3 saat 20 dakika gibi bir süreye tekabül eder. Yani AFK balıkçılıkta dayanıklı oltalara yönelmek önemli bir inceliktir.

Balıkçılık Giysileri, Kristalleri ve Yemekleri

Black Desert Online balıkçılık rehberi konusunda bilmeniz gereken bir diğer şey ise oyun içerisindeki kristallerin balıkçılık seviyesini, hızını ve benzer özellikleri yükseltebileceğidir. Bu durum balıkçılık giysileri içinde geçerlidir. Daha hızlı balıkçılık yapmak isteyenler veya nadir balıkları daha çok yakalamak isteyen kişiler balıkçılık ekipmanlarının tamamına sahip olurlarsa şansları o kadar artacaktır.

Balıkçılık kıyafetine uygulayacağınız doğru kristaller ile hem aldığınız tecrübe puanını arttırabilir hem yakalama şansınızı artırabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda balıkçılık üzerinden aldığınız xp değerini arttıran “Balacs Öğle Yemeği” gibi yiyecekler içinde geçerlidir. Eğer oyun içerisinde aktif olarak balıkçılık mesleğini tercih edecekseniz bu tür ekipmanların tamamına sahip olmanız oldukça önemlidir.

Balıkçılık Etkinlikleri

BDO balıkçılık rehberi içerisinde bilmeniz gereken bir diğer önemli bilgi ise oyun içi etkinliklere katılmanın önemidir. Özellikle balık tutma konusunda yapılan etkinlikler ile dönemsel olarak oldukça güzel para kasabilirsiniz. BDO belirli zamanlarda belirli bölgelere özel balıklar atamaktadır. Bu balıkların değeri ise normal balıklara göre oldukça yüksektir. Bu tür balıkları yakalamak için yukarıda yazdığımız bazı tüyoları kullanabilirsiniz. Nadir balık yakalama oranınız ne kadar yüksekse etkinliklerden o kadar çok verim alabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Black Desert Online balıkçılık rehberi konusunda yazabileceklerimiz şimdilik bu kadar. Yeni başlayan oyunculara yardımcı olabilecek bilgileri en basit düzeyde sizlere aktarmaya çalıştık. Oyun içerisinde balina avı ve diğer zıpkın avları gibi çeşitli aktivitelerde mevcut. Fakat bu aktiviteler için öncelikle en basit olan kısımdan başlamanız gerekiyor. Bu yüzden amatör balıkçılık yapmak gelişebilmeniz için güzel bir seçenek diyebiliriz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir