En İyi MMORPG Oyunlar 2023

En İyi MMORPG Oyunlar

Her oyun türünün kendisine özel bir kitlesi, topluluğu vardır. Lakin MMORPG oyunlar diğer türlere göre oldukça farklı kitlelere sahiptirler. Bu kitleler oynadıkları MMORPG’lere tutkuyla bağlanıyorlar. Günümüzde ve ilerleyen yıllarda oynanabilecek en iyi MMORPG oyunlar listesi ile siz de kendinize en uygun oyunu bulabilirsiniz. Hazırladığımız listede yer alan oyunlar içerisinde hem klasikleşmiş hemde güncel oyunlar olduğunu hatırlatmak isteriz.

En İyi MMORPG Oyunlar

En iyi MMORPG oyunlar listesine geçmeden önce bu oyun türünü daha öncesinde hiç duymayan oyuncular için MMORPG’yi tanımlamak istiyoruz. MMORPG’nin açılımından Massive Multi-player Online Role Playing Game, yani devasa çok oyunculu çevrim için rol yapma oyunu olarak bahsedilir. Adından da kolayca anlayabileceğiniz gibi temelinde rol yapma yatmaktadır. Bu oyunlarda en başta oluşturduğunuz karakteri oyunun imkan tanıdığı en üst limitlerine ulaştırmaya çalışırsınız.

Her MMORPG aynı tür işleyişe sahip değildir. Bu türdeki oyunlarda yapılabileceklerin sınırı yoktur desek pek yanılmış sayılmayız. MMORPG oyunların kendilerine özgü evrenleri, hikayeleri, oynanışları ve hikayelerine uygun karakterleri vardır. Bu da oyunculara o hikaye içerisinde kendi yollarını çizmelerine olanak tanır. Bununla birlikte MMORPG türünde oyuncuların, PvP veya PvE yapma konusunda özgür olduğunu söylemek isteriz. Ufak bilgilendirmenin ardından en iyi MMORPG oyunlar listemize geçebiliriz.

World of Warcraft

En iyi MMORPG oyunlar sıralaması yapıldığı bu liste mutlaka WoW ile başlar. 2004 yılında piyasaya çıkışıyla birlikte büyük oyuncu kitlelerini oyuna bağlamayı başarmıştır. World of Warcraft’ı bu kadar iyi yapan şeylerin başında kesinlikle oyun mekanikleri geliyor. Oyunun başında bu mekanikler pek fazla ön plana çıkmıyor ancak ilerledikçe oyuncuları bekleyen zorlu zindanlar, baskınlar ve açık dünya oyuncularla mücadeleler sayesinde mekanikler oldukça etkileyici hale geliyor.

en iyi mmorpg oyunlar wow

Oyunun en başarılı kısmı ise 2004’ten beri hiç durmadan gelişmesi ve oyuna eklenen yeni içerikler sayesinde oyuncuları sürekli olarak oyunda tutabiliyor oluşudur. Buna ek olarak zindanlardaki bossların mekanikleri oyuncuların aldığı zevki ikiye katlıyor. Bu zindanları başarıyla tamamlamak için muhteşem bir ekip çalışması gerekiyor. Bazı durumlarda bir kişinin yapacağı hata yarım saatlik emeği çöp edebiliyor. Tüm olumsuzluklara rağmen oyuncular WoW’u severek oynamaya devam ediyor.

en iyi mmorpg oyunlar listesi

World of Warcraft oynamak için aylık belirli bir miktar abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor. Lakin oyunu 1 defa satın alırsanız diğer ayın abonelik ücretini oyunda elde ettiğiniz parayla alabiliyorsunuz. Tabi bunu yapmak için oyuna vakit ayırmanız gerekiyor.

New World

Amazon Game Studios tarafından geliştirilen New World oyununu oynamak için 5 saat sıra beklediğimi hatırlıyorum. Oyunun ilk dönemlerinde ortaya çıkan kritik hatalar oyuncuları oyundan soğutmuştu. Bu da oyunun hızla oyuncu kaybetmesine neden oldu. Çıkış yaptığı dönemdeki oyuncu sayısını koruyamasa da günümüz şartlarına oynanabilecek en iyi MMORPG oyunlar listesinde New World’e yer vermek istedik. Bunun nedeni ise bütün kötü olaylara ve oyuncu kayıplarına rağmen halen daha geliştirilmeye devam etmesidir.

en iyi mmorpg oyunlar new world

Kaliteli çevre tasarımı ve sürükleyici oynanışa sahip MMORPG arıyorsanız New World oynamanızı tavsiye ediyoruz. Oyunun eski kalabalığı olmasa da halen daha oynayan oyuncular olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca kolay oynanışı ve zengin içerikleri nedeniyle ilk MMORPG deneyimi için de iyi bir tercih olabilir. Kasım ayında çıkacak yeni bir güncelleme paketi ile çoğu oyuncuyu geri kazanabileceğini düşünüyoruz.

Lost Ark

İzometrik bakış açısına sahip oyunları seviyorsanız Lost Ark’ı mutlaka denemelisiniz. Lost Ark hali hazırda oyun dünyasında yer alıyordu ve 2022 yılıyla birlikte Avrupa’da erişime açıldı. Lost Ark’da tercih edebileceğiniz 5 farklı karakter bulunuyor. Bu karakterlerin her birinin kendine has oynanış mekanikleri, yetenekleri ve gelişim süreçleri bulunuyor.

en iyi mmorpg oyunlar lost ark

Oyunda keşfedebileceğiniz 7 farklı kıta ve her kıtada sizleri bekleyen zorlu görevler yer alıyor. Oyunun tamamı karada geçmiyor, açık denizlere yelken açıp çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Bu etkinlikler sayesinde karakterinizi çok daha hızlı geliştirebilirsiniz. Lost Ark’da son seviyelere ulaşmak zor değil ancak asıl oyun son seviyeye ulaştıktan sonra başlıyor diyebiliriz. Oyunu ücretsiz olarak oynayabilirsiniz ancak oyun içi satılan paketler sayesinde oyuna harcayacağınız süreyi kısaltabilirsiniz.

RuneScape

En eski MMORPG’lerden biri de RuneScape’dir. RunseScape, güncellemeler ve yenilikler sayesinde grafiksel anlamda gelişim gösterdi. Oyunun en iyi yönlerinden bir tanesi oyunun crossplatform desteğinin olması. İsterseniz telefondan isterseniz bilgisayardan oynayabilirsiniz. Oyunda iki farklı savaş mekaniği var. Bunlardan biri Evolution of Combat diğeri ise Legacy. Evolution of Combat listemizde yer alan diğer MMORPG’ler gibi değişik yeteneklere odaklanrken Legacy ise oyunun orijinal savaş mekaniğini içerir. RuneScape ücretsiz olarak oynanabiliyor ancak satılan paketler ile oyun deneyiminizi artıracak içeriklere erişebilirsiniz.

Blade & Soul

Blade & Soul, MMORPG oyun türünün en önemli örneklerinden biridir. Bu nedenle en iyi MMORPG oyunlar arasında yerini almıştır. 2012 yılında piyasaya çıkmasıyla birlikte barındırdığı birçok yenilik sayesinde kısa sürede milyonlarca oyuncuyu oyuna bağladı. Oyunun hikayesi, derin karakter yaratma imkanı ve yüksek oktanlı aksiyonu ile oyunculara muhteşem bir oyun deneyimi sunuyor. Seçebileceğiniz 4 farklı ırk ve 14 sınıf ile oyuncular birbirinden farklı karakterleri deneyimleyebiliyor.

en iyi mmorpg oyunlar blade and soul

League of Legends MMO

Henüz daha çıkış yapmamasına rağmen Riot Games tarafından geliştirilen MMORPG oyununun da en iyi MMORPG oyunlar listesinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Şuanda MMORPG tutkunlarının çoğu bu oyunun çıkış yapmasını dört gözle bekliyor. Riot Games’in yapacağı MMORPG oyununun çok çeşitli oynanışa, sürükleyici bir hikaye yapısına ve devasa bir haritaya sahip olacağını tahmin ediyoruz. Bütün bunlara gelişmiş ve yenilikçi savaş mekanikleri de eklenirse ortaya muhteşem bir MMORPG çıkacaktır.

En iyi MMORPG oyunlar listesi içerisinde 2023 yılında da oynanabilecek oyunlar yer alıyor. Size göre bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz oyunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Daha fazla oyun rehberleri için ilgili kategoriyi takip edebilirsiniz.

Paylaşımlar:

Konsey'in Benzer İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir